Apartmanınızda Sorun Varsa Ne Yapabilirsiniz?

KSK, Apartman ve site yönetiminde karşılaşabileceğiniz problemler konusunda yardımcı olmak için kuruldu.

26 Eylül 2011

Milliyetemlak.com > Haber > Emlak Haberleri

Apartmanınızda Sorun Varsa Ne Yapabilirsiniz?

Apartman yönetimi konusunda sahip olduğunuz hakları bilmiyorsanız KSK size yardım etmek için çözümler üretmeye devam ediyor. İşte çok karşılaşılan sorunlar için KSK Yönetim'den önemli açıklamalar.

1-Soru: Apartmanımızda aidat ödemeyenler var. Bunlar için icra ve dava hakkımız var mı?
 
Cevap: Kat Mülkiyeti Kanunu Md.20'ye göre her kat maliki ortak giderlere arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, Kat Mülkiyeti Kanunu'na ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Biz KSK YÖNETİM olarak 2 aidat borcunu ödemeyen kat malikine önce ihtarname gönderiyoruz. Eğer borç yine ödenmezse avukatlarımız aracılığıyla borçlu kat maliki hakkında icra takibi yoluna başvuruyoruz.
 
2-Soru: Apartmanımızda çöp ev var. Nereye şikayet edebiliriz?
 
Cevap: Apartmanınızın bulunduğu belediyeye gidip şikayet dilekçesi vermelisiniz. Ayrıca belediye makamının bir üst makamı olan Kaymakamlık'a da ilgili konu için dilekçe verebilirsiniz. Komşuluk haklarınızın zedelenmesinden bahisle de Savcılığa şikayet etme hakkınız vardır. Bu şikayetleriniz sonucunda belediye gelip çöp evi temizleyecektir. KSK YÖNETİM olarak bu işlerin takibini de değerli kat malikleri adına yapıyoruz.
 
3-Soru: Apartmanımızda suyu ortak kullanıyoruz. Şimdi daire daire ayırmak istiyoruz ne yapmalıyız?
 
Cevap: Öncelikle kat malikleri genel kurulunda buna dair karar alınması ve yöneticiye yetki verilmesi gereklidir. Daha sonra yetki verilen yönetici karar defteriyle apartmanınızın bağlı bulunduğu sular idaresine gidip dilekçe vermelidir. Bu dilekçe ile sular idaresi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra su sisteminin ayrılması için onay verirse su saatleri daire daire ayrılmaktadır. Bu işleri de KSK YÖNETİM olarak takip ediyoruz.
 
4-Soru: Yöneticiden memnun değiliz değiştirmek istiyoruz ne yapmalıyız?
 
Cevap: Yöneticiyi değiştirmek için öncelikle Kat Malikleri genel kurulunun toplanmasını sağlamak gereklidir. Bu genel kurul ise yöneticinin veya denetçinin kat mailklerini toplantıya çağırmasıyla veya kat maliklerinin 3 te 1 inin toplanarak kat maliklerini yönetimi değiştirmek için toplantıya çağırabilir. Bu toplantıda toplantı yeter sayısı sağlandıktan sonra %51 oy oranıyla yönetici değiştirilebilir. Biz KSK YÖNETİM olarak işe başlayacağımız yerlerde öncelikle kat malikleri toplantısına gidip kendimizi ve yapacığımız işi tanıtıyoruz. Eğer beğenirlerse yönetim değişimi ile binanın yönetimine başlıyoruz.
 
5-Soru: Apartmanlarda işyeri açmak için kat maliklerinin izni gerekir mi?
 
Cevap: Apartmanlarda iş yeri açabilmek için öncelikle apartmanın yönetim planında bu alanların işyeri olarak gösterilmesi zorunludur. Eğer yönetim planında işyeri olarak gösterilmemiş bir alan ise tüm kat maliklarinin tümüden muvafakat alınarak o alan işyeri olarak kullanılabilir.
 
6-Soru: Apartman adına banka hesabı açtırabilir miyim?
 
Cevap: Evet apartman adına bankadan hesap açtırabilirsiniz. Öncelikle Kat Malikleri Genel Kurul toplantısında apartman adına bankadan hesap açtırılması için karar alınmalı ve yöneticiye yetki verilmelidir. Apartmanıza ait vergi numarası olmalıdır. Eğer vergi numaranız yoksa apartman bağlı bulunduğu vergi dairesine karar defteri ile gidip 5 dakikalık bir sürede vergi numarası alabilirsiniz. Bu vergi numarası ve karar defteriyle bankaya gidip apartmanızın adına hesap açtırabilirsiniz. KSK YÖNETİM olarak kat maliklerince hesapların denetlenebilmesi ve daha şeffaf bir yönetim için yönetimini aldığımız her apartman veya site adına banka hesabı açılmasını uygun görüyoruz ve uygulamamız da bu yöndedir.
 
İletişim için:

Web: www.binavesiteyonetimi.com

 

SoruCevap »
 • Soru:

  Emlak Haberleri

  Siz de sorun »
   
  Merhaba,Bahçelievler İstanbul Evleri’nde (E-5 Hizmet Hastanesi’nin arka tarafı, Koza Evleri olarak da biliniyor) ikamet ediyoruz. Apartmanımız yaklaşık 30 yıllık bir bina ve dairemiz 3 1 tek banyolu net 110 m2. Şu anda evimizin satış fiyatı 600.000 – 625.000 civarlarında. Yeni bir eve taşınmak niyeti ile Halkalı bölgesine bakmaya başladık. Halkalı Avrupa Konutları 3 en çok içimize sinen proje oldu ancak evimizi sattığımız fiyata buradan ancak 2 1 daire alabiliyoruz.Küçük de olsa yeni eve geçmeye oldukça niyetlenmiştik ancak apartmanımızda yakın zamanda bir kentsel dönüşüm toplantısı oldu. Sakinler apartmanın yeniden yıkılıp inşaa edilmesine genel olarak taraftar. Bu olur ise her bir dairenin fiyatı 1.000.000 TL’ye ulaşacak deniyor.Ancak kesin karar alınmadı ve sandığım kadarıyla sürecin işlemesi sonuçlanması 5 yıldan önce olmaz.Bu bilgiler ışığında siz nasıl bir davranış önerirsiniz; beklemek mi yoksa zaman kaybetmeden yeni eve taşınmak mı? Çok teşekkürler. Konu: Emlak Haberleri | Soran: Aziz Hurma
 • Soru:

  Editörün Köşesi

  Siz de sorun »
   
  bir arsamız var arsa içinde eski bir kısmı yıkılmış arsamız var tapuda arsa gözüküyor.kentsel dönüşüm için belediyeye dilekçe verdik. arsa gözüküyor gerekçesiyle dilekçe olumsuz geldi. ne yapabilirim.arsamız kentsel dönüşümden faydalanamaz mı saygılar.. Konu: Editörün Köşesi | Soran: mehmet yücel
Tüm sorucevap'lar »
Emlak adına danışmak istediğiniz her konu burada.Yanda gördüğünüz forma sorunuzu yazın, uzmanımız yanıtlasın.
2000 karekter kaldı

İlgili Haberler

Yönetim kuruluna yeni üye

Hamdi Topçu Sinpaş GYO Yönetim Kurulu'na seçildi.
1 Temmuz 2015

MESA’da yönetim yeniden şekillendi

Hisse devri ile birlikte çok ortaklı yapısı daralan MESA’da gerçekleşen bayrak devri ile yönetim yeniden şekillendi.
20 Ocak 2015

Babacan Yapı Cityscap Fuarı'nda

Babacanyapı, yeni projelerini Dubai yatırımcısı ile 8 - 10 Ekim tarihlerinde Cıtyscap fuarında buluşturmaya hazırlanıyor.
2 Ekim 2013

Tahincioğlu, Yönetim Danışmanlığı Şirketi Kurdu

Meta Gayrimenkul, baştan Nidakule Göztepe Projesi olmak üzere Tahincioğlu Gayrimenkul tarafından inşa edilen ticari gayrimenkullerin yönetim ve danışmanlığını üstlendi.
21 Mart 2012

KSK İle Site ve Bina Yönetimi Çok Kolay!

KSK, Apartman ve site yönetiminde karşılaşabileceğiniz problemler konusunda yardımcı olmak için kuruldu.
24 Ağustos 2011

Varyap’tan Bilfinger Berger Tesis Yönetim Grubu ile işbirliği

Gayrimenkul yönetim şirketlerinden Almanya merkezli Bilfinger Berger Tesis Yönetimi Grubu/Bilfinger Berger Facility Services bünyesinde faaliyet gösteren EPM Türkiye, Trabzon’da yer alan ve halk açılışı yapılacak olan Varlıbaş AVM Atapark’ın operasyonel ve idari yönetimini 3 yıllığına üstlendi.
1 Ekim 2010

İstanbul Afet ve Acil Durum yönetim merkezlerini yedekliyor

İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda, İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından, İSMEP Projesi kapsamında ihalesi yapılan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Komuta Kontrol Merkezi’nin Hasdal mevkiinde inşaatı başladı
20 Temmuz 2010

Pana Film yönetim binası yenilendi

Nişantaşı’nda yer alan Pana Film yönetim binasının en üst katında bulunan Lounge bölümü 1,5 ay gibi çok kısa bir sürede baştan aşağıya yenilendi
19 Temmuz 2010

Emlakta yönetim ve pazarlama alaylılardan diplomalılara geçiyor

Bünyelerinde emlak ve emlak yönetim bölümlerine yer veren üniversiteler, ilk mezunlarını vermeye başladı
3 Şubat 2006

Sitelerde yönetim kavgası bitiyor

40 yıllık Kat Mülkiyeti Yasası'na bir ek madde eklenerek, toplu konut alanlarında ortak kullanılan yer ve tesislerle ilgili giderler ile benzeri sorunların çözümü için 'Toplu Yapı Yönetimi' oluşturulmasına yönelik bir yasa teklifi verildi.
5 Temmuz 2005
Haberlerde Ara
İstediğiniz habere ulaşmak artık daha kolay!

Haberin Etiketleri