Apartmanınızda Sorun Varsa Ne Yapabilirsiniz?

KSK, Apartman ve site yönetiminde karşılaşabileceğiniz problemler konusunda yardımcı olmak için kuruldu.

26 Eylül 2011

Emlak Haberleri

Apartmanınızda Sorun Varsa Ne Yapabilirsiniz?

Apartman yönetimi konusunda sahip olduğunuz hakları bilmiyorsanız KSK size yardım etmek için çözümler üretmeye devam ediyor. İşte çok karşılaşılan sorunlar için KSK Yönetim'den önemli açıklamalar.

1-Soru: Apartmanımızda aidat ödemeyenler var. Bunlar için icra ve dava hakkımız var mı?
 
Cevap: Kat Mülkiyeti Kanunu Md.20'ye göre her kat maliki ortak giderlere arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, Kat Mülkiyeti Kanunu'na ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Biz KSK YÖNETİM olarak 2 aidat borcunu ödemeyen kat malikine önce ihtarname gönderiyoruz. Eğer borç yine ödenmezse avukatlarımız aracılığıyla borçlu kat maliki hakkında icra takibi yoluna başvuruyoruz.
 
2-Soru: Apartmanımızda çöp ev var. Nereye şikayet edebiliriz?
 
Cevap: Apartmanınızın bulunduğu belediyeye gidip şikayet dilekçesi vermelisiniz. Ayrıca belediye makamının bir üst makamı olan Kaymakamlık'a da ilgili konu için dilekçe verebilirsiniz. Komşuluk haklarınızın zedelenmesinden bahisle de Savcılığa şikayet etme hakkınız vardır. Bu şikayetleriniz sonucunda belediye gelip çöp evi temizleyecektir. KSK YÖNETİM olarak bu işlerin takibini de değerli kat malikleri adına yapıyoruz.
 
3-Soru: Apartmanımızda suyu ortak kullanıyoruz. Şimdi daire daire ayırmak istiyoruz ne yapmalıyız?
 
Cevap: Öncelikle kat malikleri genel kurulunda buna dair karar alınması ve yöneticiye yetki verilmesi gereklidir. Daha sonra yetki verilen yönetici karar defteriyle apartmanınızın bağlı bulunduğu sular idaresine gidip dilekçe vermelidir. Bu dilekçe ile sular idaresi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra su sisteminin ayrılması için onay verirse su saatleri daire daire ayrılmaktadır. Bu işleri de KSK YÖNETİM olarak takip ediyoruz.
 
4-Soru: Yöneticiden memnun değiliz değiştirmek istiyoruz ne yapmalıyız?
 
Cevap: Yöneticiyi değiştirmek için öncelikle Kat Malikleri genel kurulunun toplanmasını sağlamak gereklidir. Bu genel kurul ise yöneticinin veya denetçinin kat mailklerini toplantıya çağırmasıyla veya kat maliklerinin 3 te 1 inin toplanarak kat maliklerini yönetimi değiştirmek için toplantıya çağırabilir. Bu toplantıda toplantı yeter sayısı sağlandıktan sonra %51 oy oranıyla yönetici değiştirilebilir. Biz KSK YÖNETİM olarak işe başlayacağımız yerlerde öncelikle kat malikleri toplantısına gidip kendimizi ve yapacığımız işi tanıtıyoruz. Eğer beğenirlerse yönetim değişimi ile binanın yönetimine başlıyoruz.
 
5-Soru: Apartmanlarda işyeri açmak için kat maliklerinin izni gerekir mi?
 
Cevap: Apartmanlarda iş yeri açabilmek için öncelikle apartmanın yönetim planında bu alanların işyeri olarak gösterilmesi zorunludur. Eğer yönetim planında işyeri olarak gösterilmemiş bir alan ise tüm kat maliklarinin tümüden muvafakat alınarak o alan işyeri olarak kullanılabilir.
 
6-Soru: Apartman adına banka hesabı açtırabilir miyim?
 
Cevap: Evet apartman adına bankadan hesap açtırabilirsiniz. Öncelikle Kat Malikleri Genel Kurul toplantısında apartman adına bankadan hesap açtırılması için karar alınmalı ve yöneticiye yetki verilmelidir. Apartmanıza ait vergi numarası olmalıdır. Eğer vergi numaranız yoksa apartman bağlı bulunduğu vergi dairesine karar defteri ile gidip 5 dakikalık bir sürede vergi numarası alabilirsiniz. Bu vergi numarası ve karar defteriyle bankaya gidip apartmanızın adına hesap açtırabilirsiniz. KSK YÖNETİM olarak kat maliklerince hesapların denetlenebilmesi ve daha şeffaf bir yönetim için yönetimini aldığımız her apartman veya site adına banka hesabı açılmasını uygun görüyoruz ve uygulamamız da bu yöndedir.
 
İletişim için:

Web: www.binavesiteyonetimi.com

 

Haber Paylaş

SoruCevap » Tüm sorucevap'lar »
Emlak adına danışmak istediğiniz her konu burada.Yanda gördüğünüz forma sorunuzu yazın, uzmanımız yanıtlasın.
2000 karekter kaldı

İlgili Haberler

Babacan Yapı Cityscap Fuarı'nda

Babacanyapı, yeni projelerini Dubai yatırımcısı ile 8 - 10 Ekim tarihlerinde Cıtyscap fuarında buluşturmaya hazırlanıyor.
2 Ekim 2013

İzmir'de Stad Krizi Devam Ediyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Spor Kulübü'nün (KSK), Mavişehir'de stat yapılması talebinin ardından başlayan tartışmalara ilişkin, "İzmir'de yaratılmış bir kriz var, gelişmelere göre bu krizi değerlendireceğim" dedi.
14 Ekim 2011

Apartmanınızda Sorun Varsa Ne Yapabilirsiniz?

KSK, Apartman ve site yönetiminde karşılaşabileceğiniz problemler konusunda yardımcı olmak için kuruldu.
26 Eylül 2011

KSK İle Site ve Bina Yönetimi Çok Kolay!

KSK, Apartman ve site yönetiminde karşılaşabileceğiniz problemler konusunda yardımcı olmak için kuruldu.
24 Ağustos 2011

Yeşil Binalarla Enerji Verimliliğinde Yüzde 50 Artış

Soyak, faaliyet gösterdiği gayrimenkul sektöründe 50. yılını geride bırakırken, sektörde öncü çalışmaların içinde yer almaya devam ediyor.
15 Nisan 2011

Müteahhitlere Yeni Başkan Emin Sazak

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Emin Sazak oldu. TMB 30. Olağan Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılımıyla yapıldı
13 Nisan 2011

"Türkiye Bugün 'Hasta Adam Avrupa'ya Bakıyor"

Forum İstanbul’un başkanı Yavuz Canevi, artık hasta adamın Türkiye değil Avrupa olduğunu söyledi.
13 Nisan 2011

Konut Satışları Arttı Sektör Canlanıyor!

Fiyapı, 20 günde 500 konut, Sinpaş 6 ayda 270 konut, Ağaoğlu 1 günde 50 ofis sattı. 2010 yılının ilk yarısında durgun seyreden konut sektörü canlandı.
13 Nisan 2011

Dumankaya'dan Çözüm Odaklı Çalışma Anlayışı!

Ali Dumankaya: “Sadece sektörden gelen şikayet ve taleplere odaklanacak ve bu konuda çalışmalar yürütecek bir ajans veya koordinatörlük kurulması gerekiyor”
12 Nisan 2011

Rings İstanbul'un Yatırım Bedeli 500 Milyon TL

Sancaktepe Rings İstanbul Projesi 2012'de Tamamlanacak
12 Nisan 2011
Haberlerde Ara
İstediğiniz habere ulaşmak artık daha kolay!

Haberin Etiketleri